vineri, 3 august 2012

Caransebeș - metamorfoza peste timp - II

O imagine a modificării în timp a zonei centrale a municipiului Caransebeş

În colajul alăturat prezint trei vederi ale zonei centrale din faţa primăriei, surprinse într-o vedere din 1905, în pictura lui Corneliu Baba Târg la Caransebeş datată aproximativ 1925 şi un instantaneu din 2010.
Apare ca idilică imaginea Canalului morilor,  a Ierugii, cum era îndeobşte cunoscut acest braţ artificial al Sebeşului, ce curgea prin centrul oraşului până în anii '60 când a fost acoperit. Pe actuala stradă V. Alecsandri, trecerea de pe o parte pe alta a apei se făcea pe poduri ce imprimau un aer "mic-veneţian" oraşului.
Canalul morilor mărginea piaţa principală a oraşului, (actualmente P-ţa Revoluţiei), dar aglomeraţia se întindea şi de-a lungul Ierugii, când joia, în zilele de târg, vânzătorii de abia apucau să prindă un loc pentru a-şi etala mărfurile.

5 comentarii:

  1. Foarte frumos, complimente, as dori sa te intreb daca poti gasi fotografi cu Luta Iovita, bunicul meu, eu sint in Italia de 23 de ani si am pierdut toate fotografiile cu el....specific , nu Luta Iovita strabunicul meu, ci Iovita Dumitru, fiul lui, e ingropat la ultimul cimitir de pe strada Muntele Mic...Contacteazama pe Facebook IZZI SIMONA

    RăspundețiȘtergere
    Răspunsuri
    1. Din pacate nu am poze cu taragotistul Luta Iovita, colectia mea de fotografii este axata mai mult pe obiectivele orasului.

      Ștergere
  2. suciu.lucy@yahoo.com4 august 2012 la 21:11

    Daaaa...acum e frumos, modernizat....dar inainte era senzational, avea acel mister din orasele medievale....parca ceva mai "bun"...sau putin mai "pur" ????....

    RăspundețiȘtergere
  3. Acuma centrul e ca naiba...catedrala a stricat totul...cum sa pui o cladire "de doua" in centrul orasului-stiu povestea cu altarul spre rasarit,dar erau 10.000 de locatii...si mai e si statuia cu "fundu`" spre...ridicol si neinspirat...plus o "gaura" care nu are niciun rost-ce daca sunt ruine...pfff...simt estetic-ioc

    RăspundețiȘtergere
  4. Buna René ... doresc sa te intreb daca ai cumva pictura "Târg la Caransebeş" a lui Corneliu Baba in format electronic si la o rezolutie acceptabila.
    Multumesc anticipat.

    RăspundețiȘtergere